Przyznanie finansowania w ramach konkursu  „Doskonała Nauka ”

Dział Nauki uprzejmie informuję o przyznaniu przez  MEiN finansowania w ramach konkursu  „Doskonała Nauka ”

»”Wojna na Ukrainie i jej społeczne, psychologiczne oraz polityczne konsekwencje”-Projekt ma celu organizację konferencji naukowej, której uczestnikami będą goście z Polski i Ukrainy. Zostaną na nią zaproszeni uczestnicy z różnych ośrodków naukowych, którzy zajmują się badaniami stosunków międzynarodowych, historii, społeczeństwa, mediów, psychologii, ekonomii, politologii, bezpieczeństwa. Dzięki zgromadzeniu na konferencji wielu specjalistów z kraju i z Ukrainy, która jest obecnie poddana zbrojnej napaści przez Federację Rosyjską można będzie w trakcie obrad dokonać przeglądu różnych stanowisk teoretycznych, które są pomocne w opisie i analizie działań wojennych oraz ich wielowymiarowych konsekwencji. Zaproszenie do grona uczestników konferencji wielu naukowców, którzy uczestniczyli w toczącej się na Ukrainie wojnie, mających realne doświadczenia z tego czasu pozwoli też na dokładne wniknięcie w problematykę wojennego konfliktu z perspektywy uczestnika i wewnętrznego obserwatora. Dzięki zebraniu świadków wojennych wydarzeń, będących doświadczonymi badaczami będziemy mogli trafniej i pełniej uchwycić problemy, z jakimi mierzy się społeczeństwo w trakcie wojny. Planowa konferencja jest projektem badawczym o charakterze eksploracyjnym, dzięki któremu będzie można nakreślić ważne pytania badawcze i hipotezy. Zaznaczenie głównych obszarów badawczych w interdyscyplinarnym ujęciu i wskazanie właściwej do ich badania metodologii pozwoli w dalszej perspektywie czasowej na realizację kilku projektów badawczych, które będą dokładniej i szerzej eksplorowały problematykę wojny i różnych jej niezamierzonych i zamierzonych skutków. Organizowana konferencja pozwoli dodatkowo na szybkie uzyskanie wiedzy na temat różnych aspektów działań wojennych prowadzonych przez Federację Rosyjską na Ukrainie. Zgormadzona wiedza w trakcie konferencji zostanie szybko włączona do obiegu światowej nauki za pomocą tekstów w języku angielskim publikowanych w czasopismach elektronicznych afiliowanych przy Uniwersytecie Pedagogicznym. Rezultaty konferencji będą stanowiły wkład polskiej nauki wbudowaniu wiedzy na temat wojny i jej skutków w regionie Europy Środkowo-Wschodniej. Umożliwienie bezpłatnego uczestnictwa w konferencji gościom z Ukrainy będzie też wyrazem solidarności i pomocy dla Ukraińskich naukowców.

⇒ wartość dofinansowania: 65 120,00 całkowita wartość projektu: 72 920,00

oraz

»Konferencja naukowa pod hasłem: 2.0.2.2. Geografia późnej nowoczesności, jako 63. Zjazd Polskiego Towarzystwa Geograficznego uświetni jubileusz 100 rocznicy utworzenia Krakowskiego Oddziału PTG. Wydarzenie zgromadzi około 100 geografów, specjalistów z różnych dziedzin. Celem konferencji jest przede wszystkim wymiana doświadczeń i wyników badań geograficznych, prowadząca do przełamania barier pomiędzy dyscyplinami czy dziedzinami naukowymi. Możliwość szerszej dyskusji w gronie ekspertów pozwoli na aktualizację dotychczasowego stanu badań w zakresie geografii, a także na udostępnienie wyników badań osobom niebędącym specjalistami. Wybrane referaty i postery zostaną udostępnione on-line za pomocą strony internetowej Oddziału Krakowskiego Polskiego Towarzystwa Geograficznego. Dodatkowo wybrane zagadnienia zaprezentowane zostaną w rozszerzonej formie podczas cyklicznych odczytów geograficznych organizowanych dla uczniów, studentów i nauczycieli. Wyniki badań przedstawione na Konferencji zostaną opublikowane w postaci artykułów w czasopismach naukowych o znaczeniu krajowym i międzynarodowym.

⇒ wartość dofinansowania:40 480,00  całkowita wartość projektu:55480,00